PDR ve Üniversite Danışmanlığı

‘Her şey bir insanı sevmekle başlar.’

                                -Sait Faik Abasıyanık-

Başarı için çıkılan her yolculukta yol arkadaşları vardır ‘önce sevgi’ diyerek yola koyulan, heyecanları paylaşan, yarınlar için planlar yapan, deneyimleri eğitim  fırsatlarına dönüştüren…

Jale Tezer Koleji Anadolu-Fen Lisesi PDR Servisi; üniversiteye doğru adım adım ilerleyen gençlerimize hem yol göstermek hem yol arkadaşlığı yaparak engellerin aşılmasına yardımcı olmak için öğrencilerinin yanındadır.

 Her öğrenci bir bireydir, özeldir ve değerlidir ilkesinden hareketle her öğrenciye bireysel psikolojik danışmanlık hizmeti verilir. Bu hizmet gizlilik ilkelerine uygun olarak gerçekleştirilir ve görüşme danışman-danışan arası PDR Servisi gizlilik ilkelerine uygun olarak yapılır. Söz konusu görüşmenin  aile ya da ders öğretmenleri tarafından  bilinmesi gerektiğinde detaylar gizlilik ilkesi kuralı çiğnenmeden belirli ölçülerde paylaşılır ve bu paylaşımlar yalnızca tehlike içeren durumlar halinde olabilir.

Amacımız, kendini anlayabilen, problemlerini çözebilen, gerçekçi kararlar alabilen, kapasitesini geliştirebilen, çevresi ile dengeli ve sağlıklı bir uyum içerisinde olabilen, nitelikli bireyler yetiştirmektir.

Rehberlik hizmetlerinden yararlanmada gönüllülük esastır. Rehberlik hizmetlerinin bireysel boyutunda gizlilik esastır. Rehberlik hizmetlerinde bireysel farklılıklara saygı esastır. Rehberlik hizmetleri eğitim öğretim etkinliklerinin ayrılmaz bir parçasıdır. Bu kapsamda öğrencilerimizin  okul ortamındaki sosyal uyumlarını izlemek suretiyle; öğrencinin sosyal-psikolojik-fizyolojik gelişimini ve toplumsal uyumunu sağlamaya yönelik gelişimlerine, “Bireysel Farklar” göz önünde tutularak, yeteneklerinin ortaya çıkarılmasına ve geliştirilmesine, okul dışı, aile ve sosyal çevreleri ile bağlantı kurularak çok yönlü tanınmalarına, duygu ve düşüncelerini özgürce ifade edebilme becerisi kazanmalarına, yaşam hedeflerini saptayabilmelerine, kendi ilgi ve yeteneklerine uygun ve mutlu olabilecekleri üst programları seçmelerine yardımcı olunmaktadır.

Öğrencilerimiz PDR Servisinden;

Eğitsel Rehberlik kapsamında:

      Aile ve İletişim

     Verimli Ders Çalışma Teknikleri,

     Zamanı Etkin Kullanma,

     Test Çözüm Teknikleri,

     Sınav (YGS-LYS) Tanıtımları ve Bilgilendirme,

     Sınav Kaygısı İle Başa Çıkma Yolları,

     Motivasyon

     Kariyer Planlama

konularında rehberlik hizmeti alır.

Mesleki Rehberlik kapsamında:

*İlgi ve ihtiyaçlar doğrultusunda gerçekçi değerlendirmeler yapabilme,

*Kendini tanıma,

*Meslekleri tanıma,

*Mesleki karar verme becerilerini geliştirebilme çalışmalarından faydalanır.

*Üniversite tanıtım günleri çalışmalarından faydalanır;  meslek tanıtımları, bölümler, öğrenci değişim programları, kampus yaşamı, yurt-burs olanakları, kariyer planlama konularında bilgilendirilir.

*Sınıf Rehber Öğretmeni ve Sınıf Danışman Öğretmeni eşliğinde grup rehberliği hizmetinden yararlanır. Sınav kaygısı,verimli ders çalışma teknikleri, başarıyı sağlayan veya başarısızlığa neden olan etkenler, motivasyon, iletişim teknikleri, aile içi ilişkiler, kişiler arası ilişkiler, öfke kontrolü, stres yönetimi ve sınav sistemi gibi konularda her hafta okul rehberlik öğretmeni tarafından hazırlanan etkinlikler sınıf rehber öğretmeni aracılığı ile öğrencilere uygulanır ve değerlendirmeler yapılarak okul rehber öğretmenine teslim edilir.

Veliye Yönelik Rehberlik Çalışmaları

“Yaş Dönemi Gelişim Özellikleri ve Sorunları ”,  “Etkili ve Verimli Ders Çalışma Becerileri”,  “Özgüven Gelişiminde Ailenin Rolü”,  “Etkili Ana Baba Davranışları”, ”Zararlı Alışkanlıklar Konusunda Bilinçlenme”, ”Sınıf ve Ders Geçme Yönetmeliği”, ”YGS-LYS Sistemi ve Meslek Seçimi”  gibi konular ana başlıklar olarak yer almaktadır.

Seminer Programı:

*Aile İçi İletişim,

*Anne Baba Tutumları,

*Çocuk ve Şiddet,

*Okul-Aile İşbirliği,

*Verimli Ders Çalışma Yöntemleri,

*YGS-LYS Sınav Bilgilendirmesi,

*Test çözüm teknikleri,

*Başarılı Olmanın Yolları, Başarısızlığa Neden Olan Faktörler,

*Sınav Kaygısı,

*Uluslar Arası Eğitim Programlarının Çocuk Gelişimi Üzerine Etkileri,

*Kariyer Planlama

 

Sağlık, mutluluk ve başarılarla dolu yıllarda hep birlikte olmak dileği ile…Başarılarımız
Neden JTK!
Linkler

Galeri
 jale tezer koleji video galerisi
 JALE TEZER KOLEJİ FOTOGRAF GALERİSİ
Bizi Takip Edin
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi10
Bugün Toplam135
Toplam Ziyaret604585